preloader logo

Demir çelikte KDV beyannamesi ve şartları için sektörde bekleyiş sürüyor

Demir çelikte KDV beyannamesi ve şartları için sektörde bekleyiş sürüyor

KDV beyannamesi konusuna ilişkin çeşitli soru işaretleri sektör paydaşları tarafından merak ediliyor. Bazı firmalar alım ve satım işlemlerine ara verirken farklı firmalar ise ticaretini sürdürüyor. Tüm piyasa temsilcilerinin merak ettiği karara ilişkin güncel yorumlar takip ediliyor.

Katma Değer Vergisi Kanunu'nda gerçekleşen değişiklikler;

27 Aralık 2023 tarihinde kabul edilen 7491 sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun," 28.12.2023 Tarih ve 32413 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MADDE 30: 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 29. maddesinin (1) numaralı fıkrasına yeni bir bent eklenmiştir. Buna göre, "ç) Vergi kesintisi yapmakla sorumlu tutulanlar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilerek ödenen katma değer vergisi," şeklinde bir düzenleme yapılmıştır.

MADDE 31: 3065 sayılı Kanun'un 36. maddesinin birinci fıkrasında yer alan "indirim hakkını" ifadesi "indirim veya iade hakkını" şeklinde değiştirilmiş ve "indirim hakkı" ifadesi "indirim veya iade hakkı" olarak güncellenmiştir.

MADDE 32: 3065 sayılı Kanun'un 41. maddesinin (1) numaralı fıkrasındaki "ve vergi kesintisi yapmakla sorumlu tutulanlar" ifadesi çıkarılmış ve aynı fıkra içine "akşamına kadar" ibaresinden sonra gelmek üzere ", vergi kesintisi yapmakla sorumlu tutulanlar Katma Değer Vergisi beyannamelerini, vergilendirme dönemini takiben ayın 21 günü akşamına kadar" ibaresi eklenmiştir.

MADDE 33: 3065 sayılı Kanun'un 46. maddesinin (1) numaralı fıkrasındaki "ile vergi kesmekle sorumlu tutulanlar," ifadesi çıkarılmış ve aynı fıkra içine "akşamına kadar" ibaresinden sonra gelmek üzere ", vergi kesintisi yapmakla sorumlu tutulanlar bir vergilendirme dönemine ait katma değer vergilerini beyanname verecekleri ayın 23 günü akşamına kadar" ibaresi eklenmiştir.

Resmî Gazete için tıklayınız. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/12/20231228-10.pdf

Konuya ilişkin uzmanlar;

KDV-2 beyannamesi Ödeme zorunluluğu koşulu sirküler ile tam netlik kazanmadığından KDV-2 beyannamesin de ki tutar ödedikten sonra mı nakit iade alınabilecek veya mahsup talep edilebilecek, Yoksa KDV-1 Beyannamesini de takip eden ayın 21.nci gününde veya KDV-2 nin ödeme günü olan 23.ünde vermiş olup (KDV-2 nin ödeme günü olan) iade veya mahsuplaşmaya izin verilip/verilemeyeceği durumları, değişiklik kanununa ek olarak yayınlanması beklenen genel tebliğe ve sirkülere göre yorum yapılabilecektir.

Mevzuat gruplarında üst düzey üstatlar SteelRadar’a, ‘Henüz bu durumla ilgili bir netlik yok. Sürekli araştırma halindeyiz bu bilgiler dışında farklı bir gelişmede bilgilendirme yapabiliriz’ şeklinde konuştu.

Peşin mi ödeme yapılacak mahsuplaşma hemen devreye girecek mi? Sorularının net yanıtları için Resmi Genelge bekleniyor.

TÜRMOB’un konuya ilişkin açıkladığı yorumuna ise; https://www.turmob.org.tr/sirkuler/detailPdf/34ad6499-ba3f-46cc-a0ba-9e3d5eaf6296/aralik-2023-donemine-iliskin-sorumlu-sifatiyla-verilen-kdv-beyannamesi-29-ocak-2024-tarihine-kadar-v linkten ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini arttırmak ve web sitemizin trafiğini analiz edebilmek için bazı çerezler kullanıyoruz. Bu nedenle web sitemizin kullanım verilerinizi analiz ortaklarımızla paylaşıyoruz. Çerez kullanım detaylarımız için "Gizlilik Sözleşmesi" sayfamızı ziyaret ediniz.